Výchovný poradce

Činnost výchovného poradce

• Náplň práce výchovného poradce je stanovena vyhláškou
    MŠMT ČR č.72/2005 Sb. o poskytování poradenských služeb ve školách a školských zařízeních. Mezi standardní činnosti výchovného poradce patří činnosti poradenské, metodické a informační.

Mgr. Alena Mádrová

kabinet B201

po - pá 13:30 - 14:30, jinak dle domluvy

• Řídí činnost školního poradenského pracoviště na ZŠ Uničov, Pionýrů 685, 783 91 Uničov.

• Poskytuje informace o školských a dalších specializovaných poradenských zařízeních, o možnostech využívání jejich služeb v prevenci i nápravě výchovných i výukových problémů žáků.

• Pomáhá při řešení konfliktů a situací ve škole (učitel, rodič, žák).

• Spolupracuje s třídními a ostatními učiteli, s vedením školy, se školním metodikem prevence, se speciálním pedagogem, s asistenty pedagoga a dalšími pedagogickými pracovníky školy.

• Spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradnou, SPC, s odbornými lékaři, orgány MÚ, MěÚ, OkÚ, SŠ, policií, OSPOD apod.

• Pomáhá žákům s výukovými a výchovnými problémy, zdravotně a sociálně znevýhodněným, navrhuje speciální péči o tyto žáky, dává rodičům návrhy na odborná vyšetření, pomáhá s žádostmi o vyšetření.

• Koordinuje péči o děti se speciálními vzdělávacími potřebami, spolupracuje s učiteli, sleduje tvorbu PLPP, IVP, konzultuje danou problematiku s pracovníky poradenského zařízení.

• Shromažďuje zprávy o žácích, kteří jsou v péči specializovaného poradenského zařízení.

• Vede databázi žáků se SVP, sleduje platnost vyšetření.

• Účastní se pohovoru se zákonnými zástupci a žáky při řešení výchovných a výukových problémů.

• Ve spolupráci s dalšími pedagogickými pracovníky sleduje žáky talentované a nadané, navrhuje další péči o tyto žáky.

• Nabízí a provádí kariérové poradenství a poradenskou pomoc při rozhodování o profesní orientaci žáků.

• Zjišťuje zájem žáků o studium ve středních školách, spolupracuje s třídními učiteli.

• Eviduje nabídku studia ve středních školách, vyhledává a shromažďuje informace pro volbu dalšího studia.

• Zajišťuje styk se zástupci středních škol.

• Zajišťuje exkurze do podniků v regionu pro žáky 8. a 9. tříd.

• Spolupracuje s Úřadem práce v Uničově.

• Poskytuje informace o přijímacím řízení na střední školy.

• Kontroluje a eviduje přihlášky na střední školy, pomáhá při vyplňování přihlášek a zápisových lístků na SŠ.

• Zpracovává přehled o úspěšnosti žáků při přijímacím řízení.

• Soustavně se vzdělává v oblasti výchovného poradenství.